Kahvemiz nasıl yapılır?

Meşhur Adıyaman Kervansaray Kahvesi nasıl yapılır?

Siz de bu muhteşem tadı artık internet sitemizden sipariş verebilirsiniz

Hafta içi saat 18:00'a kadar verdiğiniz siparişler aynı gün kargolanır. Sipariş ver

Yaptat Kervansaray Kahvesi 7 karışımlı olup içerisinde: Keçiboynuzu, Sahlep, Damlasakızı, Krema, Menengiç, Çikolata ve Yemen Kahvesi bulunmaktadır.

Gelelim kahvemizin enfes tadı ve dillere dolanan sağlıklı yaşam tadlarının önde gelmesinin sebeplerine, içindeki doğal ve özenle seçilmiş birleşenlerine.

Keçiboynuzu

Keçiboynuzu

Keçiboynuzu kahvemizin içerisine bal kıvamında tad veren bitkidir.

Keçiboynuzu veya harnup, baklagiller familyasından olup Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü yerlerde doğal olarak yetişen ve baklaları yenen, herdem yeşil çalı ya da ağaç formunda olan bir bitki türü.

Sahlep

Sahlep

Sahlep kahvemize süt tadı veren fakat süt kıvamından yoğun birleşimimizdir.

Salep, Orchidaceae ailesinin birçok türünün toprak altı yumrularından elde edilen toz ve bundan üretilen içecek. Ayrıca orkide türlerine Anadolu'da verilen genel ad. Salepgiller familyasından; tel köklü otsu bir bitkidir.

Damlasakızı

Damlasakızı

DamlaSakızı kahvemizin eşsiz ve tutkulu tadını veren tattır.

Damla sakızı, sakız ağacından elde edilen bir reçinedir. Türk mutfağı ve Yunan mutfağında ve ayrıca ilaç yapımında kullanılır. İsmi geleneksel olarak üretildiği Sakız Adası'ndan gelmektedir.

Krema

Krema

Krema sahlep ile süt tadı katar ve kahvemizin o pamuksu yumuşaklığının sebebidir.

Krema, süt bekletildiğinde kendiliğinden yüzeye çıkan, yağ kürecikleri açısından zengin sarımsı bileşim. Süt ürünleri sanayisinde krema sütten makineyle ayrılır (kaymak makinesi). Kremanın homojenize edilmesi yağ küreciklerinin büyüklüğünü azalttığından, bu yolla elde edilen ürün çırpılmaya uygun değildir.

Menengiç

Menengiç

Kahvemizin yoğunluk ve kıvamı için gerekli olan muhteşem tadlarından biri.

Menengiç, sakız ağacıgiller ailesinden, Güneydoğu Anadolu bölgesine özgü yaprak döken Fıstık Familyasından bir çalı türü.

Çikolata

Çikolata

Kahvemize çikolata ve şeker tadını veren enfes spesial çikolatamız.

Çikolata, tropik kakao ağacının çekirdek denen tohumlarından yapılan yiyecek. Çikolataya istendiğinde fıstık, fındık ve süt de katılır. Çikolata kalori değeri yüksek, enerji veren bir yiyecektir.

Yemen kahvesi

Yemen kahvesi

Kahvenin geleneklerini ve damak tadını aldığı birincil bileşenimizdir.

Kahve, ünüyle birlikte hızla Arap Yarımadası’na yayıldı ve 300 yıl boyunca Habeşistan’da keşfedilen yöntem ile içilmeye devam edildi. 14. yüzyılda ise yepyeni bir keşif ile ateşte kavrulan kahve çekirdekleri, ezildikten sonra kaynatılarak içime sunuldu. Kahve’yi ilk olarak işleyip içmeye başlayan Yemen‘deki sufi tarikatıdır. Buradan 1470’li yıllarda Aden’de, 1510’da Kahire’de 1511’de Mekke’de görülmüştür.